Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslava 100. let naší jednoty

10. 7. 2014

 

Slavnostní akademie ke 100. výročí založení Tělocvičné jednoty SOKOL Studnice.
 
Sobota 17.5. 2014 se zapíše do historie obce Studnice. V tomto dni za nepříznivého počasí proběhla Slavnostní akademie, výstava a oslava 100. výročí založení Tělocvičné jednoty SOKOL Studnice. Mimo dětského odpoledne, které se konalo na asfaltovém hřišti, pak ostatní program byl v Sokolovně. Stále opakující se dešťové přeháňky zapříčinily změnu velice dobře organizačně připraveného programu.
 Před zahájením Slavnostní akademie uctili přítomní bratři a sestry, spoluobčané a hosté památku legionářů z naší obce a přilehlého okolí, kteří padli ve Světových válkách minulého století minutou ticha. Potom zazněla sokolská hymna a hymna České republiky, přivítání přítomných a proslov starosty T.J. SOKOL Studnice Ing. Františka Sejvala  a uvítací zdravice starostky OÚ Studnice Ing. Heleny Toldové.
Starosta  naší jednoty zavzpomínal na počátky vzniku a historii SOKOLA v obci, až do současné doby. K tomuto tématu byla uspořádána výstava fotografií, knih, časopisů atd…, která byla otevřena již v dopoledních hodinách, až do večerních hodin. Po provedeném zahájení následovala vystoupení dle programu. Česká beseda, žactvo ze Sokola Náchod, předškoláci ze Sokola Studnice, mažoretky z Náchoda, žactvo ze Sokola Studnice, skladba mužů „Chlapáci III“, parkour s Janem Jenkou a jeho skupinou a taneční klub mládeže z Broumova. Skončila slavnostní akademie a po krátké přestávce začala taneční zábava, na které hrála do tance a do zpěvu skupina „Proměny“ pod vedením Adolfa Novotného. Občerstvení bylo zajištěno v průběhu celého dne. Před Sokolovnou ve stánku se grilovaly vepřové kýty, udily se klobásy, párky. Po vyprodání těchto lahůdek byl dovezen guláš a uzené a toto se prodávalo v suterénu v Sokolovně. Všechny masné pochoutky dodalo Řeznictví Luďka Vacka. K dobrému jídlu byly podávány nealkoholické i alkoholické nápoje. Kdo měl chuť na kávu, či vínečko, mohl si dojít do prvního poschodí, kde toto měla na starosti sestra L. Kaněrová a její pomocníci.
 Už v průběhu programu bylo slyšet od některých přítomných účastníků,  že akce je pěkně zorganizovaná a že Sokolovna toto  a s tak velkou účastí dlouho nepamatuje. Zábava skončila v pozdních nočních hodinách, kdo mohl, pomáhal muzikantům a zvukaři s odnášením nástrojů a jiného. Ráno bylo pro mne překvapením, kolik bratrů, sester a ostatních dobrovolníků přišlo pomoci s úklidem Sokolovny a okolí. Závěrem bych chtěl poděkovat paní Vlastě Richterové a jejím pomocnicím, které jí pomáhaly s přípravou výstavy. Dále děkuji všem, kteří zapůjčili fotografie a jiné materiály na výstavu. Též děkuji všem, kteří se podíleli na veškeré přípravě, která souvisela s touto akcí včetně OÚ Studnice. Záměrně skoro nikoho nejmenuji, aby nebylo na někoho zapomenuto. Všichni dobrovolníci, kteří na této akci pracovali, pracovali zdarma ve prospěch Tělocvičné jednoty Sokol Studnice. Ještě jeden dík patří sponzorům: P. Čechovi, F. Černému, P. Jirouškovi, K. Kubínovi, T. Meierovi, J. Taclíkovi , M. Barešovi a ostatním nejmenovaným. Tak ještě jednou Všem velké díky.
 
 
Se sokolským pozdravem „N A Z D A R „
František Sejval
starosta Tělocvičné jednoty Sokol Studnice