Něco z historie

Historie SOKOLA

220px-sokol_na_lipnici.jpg

Cvičení Sokola na hradním nádvoří v Lipnici nad Sázavou před rokem 1913

V létě roku 1760 se poprvé setkal Tyrš s Fügnerem a brzy se spřátelili , díky podobným náztorům . Myšlenka založení česko-německého tělocvičného spolku ztroskotala , když se německý sponzor  rozhodl podpořit pouze spolek ryze německý . A tak Tyrš navrhl založit svébytný český tělocvičný spolek .

Za datum založení Sokola se pokládá 16.únor 1862 kdy se v Malypetrově ústavu v Panské ulici schází ustavující valná hromada .Dostavilo se na ni 75 členú . Starostou je zvolen Jindřich Fügner a místostarostou MiroslavTyrš .

U zrodu pozdějšího Sokola stáli přední představitelé české politiky a kultury : bratři Eduard a Julius Grégrové ,Josef Mánes , Jan Neruda, J.E. Purkyně,Karolina Světlá a další.Sokol by asi nevznikl bez velké finanční podpory J. Fügnera , který byl až do své smrti starostou Sokola.

Použito z otevřené encyklopedie Wikipedie  cs.wikipedia.org/