Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik Tělocvičné jednoty Sokol Studnice

Kronika naší sokolské jednoty je psána od roku 1914 a v ní jsme se dočetli , že myšlenky zakladatelů Sokola Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera nalezla pochopení u  několika mladších občanů ze Studnice již v roce 1898, ale pro domněnku, že založením jednoty by byl ohrožen život stávajících spolků ve Studnici, myšlenka záhy upadla v zapomenutí.

Teprve po VI. Všesokolském sletu v roce 1912 v Praze, dochází v následujících letech k rozmachu sokolského hnutí především na českém venkově, kde se zakládaly jednoty  a odbočky a s tímto rozmachem vzniká dne 4.března 1914 ve Studnici odbor jednoty Česká Skalice. Je zvolen          výbor ve složení : bři. Václav Vít – starosta, Josef Matějka – místostarosta, Rudolf Linhart – náčelníkem. Počet členů 37

28. 7. 1914 začala I. Světová válka. Bratři narukovali a Sokolská činnost byla v roce 1915  poprvé zastavena          a  sokolové v těchto dobách byli  pronásledováni rakouskými úřady.

V  Říjnu roku  1918 – byla obnovena činnost České obce sokolské a v naší organizaci došlo 2.4. 1919  k přeměně odboru Česká Skalice na jednotu Sokol Studnice.